Skip to main content
Jak czyścić aparaty słuchowe i inne wskazówki dotyczące konserwacji
Jeżeli będziesz dbać o swoje aparaty słuchowe,
będą Ci one służyć przez wiele lat

 

  • Należy bezwzględnie pamiętać, że aparaty słuchowe muszą być czyste i suche. Należy trzymać je z dala od wody i nie dopuszczać, aby były narażone na działanie dużych ilości potu.
  • Aby oszczędzić baterię, na czas kiedy urządzenie nie jest używane, otwórz pokrywę baterii tak, aby bateria nie stykała się z żadnym z wewnętrznych elementów.
  • Czyść swoje aparaty słuchowe codziennie.
  • Do czyszczenia nie używaj domowych środków do czyszczenia, oleju ani alkoholu.
  • Na czas snu przechowuj swoje aparaty słuchowe w zestawie do suszenia aparatów słuchowych, który możesz dostać od swojego protetyka słuchu lub audiologa.
  • Pamiętaj, aby ściągać aparaty słuchowe przed snem, pływaniem i prysznicem oraz unikaj stosowania lepkich substancji, takich jak lakier do włosów, kiedy masz założone aparaty słuchowe.
  • Przed praniem ubrań zawsze warto sprawdzić ich kieszenie, aby uniknąć przypadkowego wyprania aparatów słuchowych, które mogły wcześniej zostać zdjęte z uszu i włożone do kieszeni. Aparaty słuchowe źle znoszą pranie w pralce!

Chociaż nasze aparaty słuchowe zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby miały przystępną cenę i były trwałe, nadal pozostają ważną inwestycją i warto o nie odpowiednio zadbać.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji aparatów słuchowych
zapewniającej im zachowanie świetnego stanu technicznego

Czyszczenie aparatu słuchowego będzie należeć do Twoich codziennych zadań i będziesz potrzebować do tego właściwych narzędzi. Podstawowe narzędzia do czyszczenia aparatów słuchowych w domowych warunkach to narzędzie do usuwania woskowiny oraz szczotka. Należy z nich korzystać przy delikatnym usuwaniu nagromadzonej woskowiny usznej. Może ona gromadzić się u wylotu aparatu słuchowego, co może zakłócać jakość dźwięku lub powodować sprzężenie zwrotne (gwizd). Jeżeli zostanie pozostawiona na odbiorniku przez dłuższy okres, może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Kąp się pod prysznicem i myj twarz bez aparatów słuchowych, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez wodę i mydło. Należy je również zakładać dopiero po zastosowaniu wszelkich lepkich i mokrych substancji, takich jak aerozole, żele, perfumy czy płyny po goleniu.
 
Nie należy przechowywać aparatów słuchowych w łazience, ponieważ podwyższony poziom wilgotności może spowodować uszkodzenie tych urządzeń. Przechowuj swoje aparaty słuchowe w sypialni lub w innym, łatwym do zapamiętania miejscu. Warto również przechowywać aparaty słuchowe poza zasięgiem dzieci lub zwierząt domowych.
Czyszczenie aparatów słuchowych przed snem umożliwia przewietrzenie ich przez kilka godzin przed kolejnym założeniem. Należy unikać stosowania ściereczek ze środkami chemicznymi lub alkoholem, ponieważ substancje takie mogą powodować uszkodzenia i erozję. Pamiętaj, aby przed snem otworzyć pokrywę baterii, co umożliwi przepływ powietrza przez aparat słuchowy i zapobiegnie zużyciu baterii. Należy również pamiętać o czyszczeniu szczoteczką komory baterii.
Należy przyjąć zasadę, że aparaty słuchowe i wkładki douszne trzeba czyścić codziennie przy pomocy miękkiej, suchej ściereczki oraz narzędzi do usuwania woskowiny, jeżeli zachodzi taka konieczność. Nie należy używać wody, płynów czyszczących, rozpuszczalników ani alkoholu, ponieważ takie substancje mogą uszkodzić aparaty słuchowe.
 
Przed przenoszeniem ich z miejsca na miejsce należy umieścić je na miękkiej powierzchni, aby uniknąć uszkodzenia w przypadku upuszczenia. Pamiętaj, że aparaty słuchowe składają się z kilku części, z których większość należy regularnie czyścić i konserwować.
1.Skoncentruj się na czyszczeniu otworów w aparacie słuchowym, w tym portów mikrofonu, przy użyciu szczoteczki do zębów o miękkim włosiu lub szczoteczki do woskowiny, aby usunąć nagromadzone zabrudzenia. Podczas czyszczenia takich otworów przytrzymaj urządzenie obrócone czyszczonymi otworami w dół, aby luźne cząsteczki zabrudzeń mogły wypaść i żeby nie zostały wewnątrz urządzenia.
 
2.Następnie użyj narzędzia do usuwania woskowiny lub haczyka do usunięcia z otworów zabrudzeń, których nie udało usunąć się przy pomocy szczoteczki.
 
3.Zakończ czyszczenie wycierając aparat słuchowy czystą, suchą ściereczką lub chusteczką. W ten sposób usunięte zostaną zabrudzenia z obudowy aparatu słuchowego.
 

1. Sprawdź, czy aparat słuchowy nie jest zabrudzony i oczyść go miękką szczoteczką lub suchą ściereczką.

2. Odłącz część douszną i rurkę od haczyka, aby je oczyścić. Niektóre części douszne, szczególnie te wykonane z miękkich materiałów, mogą z upływem czasu zmienić swój kolor lub się odbarwić. Należy je codziennie czyścić oraz zanurzać w ciepłej wodzie z mydłem, aby zapobiec przebarwieniom. Pozostaw części douszne do wyschnięcia przez noc przed ponownym ich zakładaniem i unikaj stosowania alkoholu lub substancji chemicznych. Jeżeli nie masz pewności, jak to zrobić, zwróć się do swojego protetyka słuchu o pomoc.

3. Aby usunąć wodę z rurki, użyj pompki gruszkowej, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Filmy instruktażowe
Na naszych filmach pokazujemy sposób, w jaki można z łatwością używać i czyścić aparaty słuchowe.

Wkładanie nowej baterii

Włączanie

Wyłączanie

Wyciąganie zużytej baterii

Zakładanie aparatu słuchowego

Wyciąganie aparatu słuchowego

Czyszczenie

Wymiana filtrów woskowiny